Jak NIE wybierać fotografa ślubnego

naturalny fotograf ślubny Warszawa
Jeśli planujecie ślub to zapewne słyszeliście już te słowa mojego ulubionego fotografa Joe Buissink’a:

Tort zjedzą goście, kwiaty zwiędną, suknia powędruje do kufra na strychu, zostaną tylko zdjęcia…

Nie muszę chyba dodawać, że znalezienie właściwego dobrego fotografa ślubnego jest bardzo ważne i także przytłaczające. Ostatnimi czasy fotografów przybyło jak grzybów po deszczu a jak wiadomo nie wszystkie grzyby są jadalne — a wy w tym wszystkim musicie znaleźć tego jednego fotografa, który uchwyci wasz dzień ślubu dokładnie w sposób, jaki sobie wymarzyliście. Pewnie myśleliście, że znalezienie współmałżonka było trudne ? :)

Niestety, niektóre z najbardziej popularnych „punktów sprzedaży” dla fotografów ślubnych mogą w rzeczywistości być „czerwonymi flagami” w przebraniu. Oto kilka czynników, które nie powinny wpływać na Wasz wybór — i jak upewnić się, że wybraliście najlepszego fotografa ślubnego.

1. „Ten fotograf robi ponad 60 ślubów rocznie!”
Doświadczenie w fotografii ślubnej jest koniecznością — nie chcecie przecież, aby fotograf wykorzystał Wasz ślub na naukę i praktykę. Pamiętaj, że bardziej zajęty fotograf ślubny nie zawsze znaczy dobry fotograf ślubny. Jeśli ktoś robi +50 ślubów rocznie to albo w sezonie robi po kilka ślubów w weekend, albo na niektóre wysyła swojego asystenta. Żadne z powyższych automatycznie nie oznacza gorszego fotografa, ale powinniście zwrócić uwagę jak radzi sobie taki fotograf z ciężkim obłożeniem pracą w sezonie. Jeśli robią wszystko sami to czy jest w nich jeszcze pasja do fotografowania ? Czy na ślubie będzie ta sama osoba, z którą rozmawialiście na spotkaniu ? Jak długo po ślubie będziecie musieli czekać na swoje zdjęcia ? Czy będą mieli dla Was czas na sesję poślubną oraz, czy będziecie traktowani jak klienci VIP nieważne jak dużo innych klientów ma dany fotograf ?

2. „On ma teraz szaloną promocję!”
Nawet jeśli macie ograniczony budżet, to warto wybrać droższego dobrego fotografa ślubnego z doświadczeniem, na którym Wam zależy kosztem np. trochę tańszej sukni ślubnej czy tortu. Zapewne zapytacie dlaczego ? Dobry fotograf może sprawić, że nawet tańsza suknia ślubna będzie zapierać dech w piersiach na zdjęciach, a tort będzie niesamowity, ale niewłaściwy fotograf może sprawić, że ta wymarzona suknia ślubna będzie wyglądać przeciętnie.
Jeśli Wasz wymarzony fotograf robi promocję jak 10% na piątkowy ślub lub darmowa sesja narzeczeńska to, czemu nie, nawet się nie zastanawiajcie. Nie pozwólcie, tylko by o waszym wyborze decydowała promocja 50% na ślub u fotografa. Dobry fotograf płaci podatki, inwestuje w najlepszy sprzęt i profesjonalne produkty. Więc nim zaczniecie oszczędzać na fotografii zapytajcie samych siebie, na czym ten dużo tańczy promocyjny fotograf oszczędza ?

3. “Sala weselna poleciła nam fotografa!”
Na początku swojej fotograficznej przygody, fotografowałem ślub w pięknym lokalu i zapytałem menadżera, czy mógłbym zostawić kilka wizytówek, aby mogli je przekazać ich przyszłym klientom. Dowiedziałem się, że nie ma problemu, ale oni pobierają opłatę za polecanie. Może byłem naiwny, ale nie sądziłem, że niektóre sale sprzedają miejsca na swojej liście polecanych usługodawców. Oczywiście to nie dotyczy wszystkich lokali — niektóre polecają świetnych fotografów tylko dlatego, że lubią widzieć piękne zdjęcia swojego lokalu, które potem krążą po internecie. Zawsze sprawdźcie polecanego przez salę fotografa czy też DJ lub zespół. Jakie mają opinie w internecie, czy może Wasi znajomi ich znają lub o nich słyszeli i co najważniejsze obejrzycie ich stronę, sprawdźcie, czy ich zdjęcia od Was przemawiają, nim wpłacicie zaliczkę.

4. “Mamy fotografa w rodzinie!”
Może macie kuzyna, który właśnie ukończył szkołę fotograficzną, czy wujka, który fotografuje przyrodę lub przyjaciela, który niedawno uruchomił studio portretowe i zaproponowali, że sfotografują Wasz ślub za darmo! Choć może się wydawać, że jest to oszczędność pieniędzy, to ryzykujesz rodzinne nieporozumienia, jeśli nawalą. Śluby to trudne do fotografowania wydarzenie z wieloma zmiennymi czynnikami – tylko dlatego że Wasz kolega robi piękne zdjęcia śpiących dzieci, nie znaczy że wie jak oświetlić ciemną salę weselną albo czy poradzi sobie z trudnym oświetleniem w kościele. I co jeśli nie spodobają się Wam zdjęcia ? Czy wasz znajomy należycie zabezpiecza wasze zdjęcia ? Co jeśli Wasz wujek fotograf amator pójcie do baru na szybką lufę z bratem – podczas gdy wy tańczycie pięknie wpatrzeni w siebie na parkiecie ?
Pamiętajcie: Jeśli potrzebujecie fotografa ślubnego — wybierzcie fotografa ślubnego.

5. “Jego zdjęcia są niesamowite!”
No dobrze, to akurat jest dobry powód, aby wybrać tego fotografa! To jednak nie powinien być Wasz jedyny powód. Jeśli już znaleźliście tego wymarzonego w internecie fotografa, jeśli jest taka możliwość, umówcie się z nim na spotkanie osobiste. Pamiętajcie, że z fotografem w dniu ślubu spędzicie pewnie więcej czasu niż z ukochaną mamą czy tatą lub innymi gośćmi. Tak więc niezależnie, jak podobają się Wam zdjęcia fotografa, upewnijcie się, że dobrze czujecie w jego obecności i że świetnie się dogadujecie, zanim zaprosicie go, do tego by towarzyszył Wam w tym wyjątkowym dniu ślubu.

Podoba Ci się post? Podziel się jego treścią z innymi!
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dobry footgraf ślubny Siedlce Zbuczyn Borki Wyrki
Zdjęcia ślubne na żywo

Wiadomo że zdjęcia ślubne to pamiątka na długie lata, która z wiekiem nabiera jeszcze większej wartości ale wiadomo też że...

Zamknij