Słoneczny pierścień

Współczesne topowe obiektywy a nawet te ze średniej półki są tak dobrze skonstruowane a ich powłoki są na tyle świetnie że uzyskanie flary na zdjęciu jest prawie niemożliwe. To oczywiście świetna wiadomość bo jak wiadomo jest strasznie trudno odzyskać dane z przepalonych miejsc a flara jest nieprzewidywalna i trudno z nią komponować zdjęcie.

sztuka fotografowania

Słoneczny pierścień

Ale są różne techniki aby kreatywnie uzyskać flarę. Można przednią soczewkę lekko w rogu pomazać śliną delikatnie tam gdzie wpada słońce, można użyć jakiegoś kryształu przed obiektywem a można też użyć metalowe rurki. Technik jest wiele a ja ostatnimi czasy stosuje z ciekawymi efektami końcowymi aluminiową rurkę, która daje niesamowite efekty. W lustrzankach jest trudniej komponować kadr bo aby widzieć flarę na żywo i móc ją kreatywnie wkomponować w kadr musimy włączyć tryb LiveView i w nim kadrować nasze zdjęcie oraz ustawiać ostrość, w bezlusterkowcach takich jak Sony A7 z elektronicznym wizjerem jest sporo łatwiej bo możemy kadrować i korzystając z tylnego wyświetlacza jak również korzystając z elektronicznego wizjera.
Dzięki rurce aluminiowej mamy flarę na zawołanie a jej kształt i moc możemy sami sobie kreować w zależności od potrzeby.

flara na zdjęciu sesja narzeczeńskaSONY A7II | Zeiss Batis 85mm F1.8 1/160 ISO100

Ring of FireSONY A7II | Sony Zeiss 55mm F1.8 1/400 ISO100

warsztaty fotograficzne WarszawaSONY A7 | Sony 28mm F2 1/8000 ISO100

plener ślubny słoneczny pierścieńSONY A7II | Sony Zeiss Sonnar T* 55mm f2 1/100 ISO100

Tak więc jest to około 2,5cm długości rurka o podobnym przekroju wykonana z aluminium ale można próbować z innymi materiałami, ja jestem na etapie eksperymentowania z innymi materiałami i zapewne post ten będę uaktualniał. Jak macie swoje pomysły to piszcie :) Rurkę trzymając przed obiektywem, który skierowany jest w stronę słońca lub innego ostrego źródła światła możemy kreować prawdziwe na żądanie flary wedle naszych potrzeb.
Słoneczny pierścień

THE RING OF FIRE

Słoneczny pierścień Paweł Słowik fotografia

Technika fotografowania Słoneczny pierścień

Wiadomo jak to z każdą nowinką bywa łatwo ją nadużyć tak więc warto stosować ją z umiarem ale dobrze stosowana będzie cieszyła oko ;)

Poniżej kilka zdjęć zrobionych podczas nagrywania powyższego filmu
Słoneczny Pierścień

Słoneczny Pierścień fotografia

Ring of fire, Sesja fit Słoneczny Pierścień

Sesja fit Słoneczny Pierścień

kreatywne wykorzystanie flary

To co jest pięknego w tej technice to to że kształt jak i kolor czy materiał rurki oraz jej sposób trzymania ma wpływ na końcowy efekt flary. Tak więc każda moja jak i każda Wasza flara będzie prezentowała się inaczej.

Moje ulubione obiektywy do „słonecznego pierścienia” to Sony Zeiss Sonnar T* 55mm f1.8 i Zeiss Batis 85mm.

Podoba Ci się post? Podziel się jego treścią z innymi!
Przeczytaj poprzedni wpis:
sesja ślubna poślubna krowiarki
Magia tilt-shift

Normalnie producenci obiektywów dbają o to by te tworzyły płaską płaszczyznę ostrości równoległą do matrycy aparatu, ale jest sposób a...

Zamknij